Masinis turizmas – TOP alternatyvos keliavimui.

Tęsiu rubriką apie socialinę atsakomybę ir turizmą. Šį kartą noriu pasidalinti įžvalgomis apie sakyčiau socialiai atsakingo turizmo priešpriešą – masinį turizmą. Kodėl apie tai?

Pastaraisiais metais turizmo industrija auga neįtikėtinu tempu ir jei anksčiau kelionės būdavo tik vieno karto per metus malonumas, dabar tai gan dažnas reikalas kiekvieno žmogaus gyvenime. Bloomberg duomenimis jau 2017 metais per dieną įvykdavo 1.6 milijonai kelionių. Kasmet šis skaičius didėjo daugiau nei 20 milijonų kelionių. Keliauti dabar tapo itin paprasta ir patogu – ačiū super pigiems skrydžiams ir kelionių paketams, tačiau būtent tai ir suformavo keliautojų elgesį bei padėjo pamatus masiniam turizmui, kuris yra keliavimo fenomeno tamsioji pusė ir beveik visais atvejais atnešą negrįžtamą žalą. Prie masinio turizmo gyvavimo žymiai prisidėjo ir socialinės medijos. Jau praeitame straipsnyje minėjau Graikijos pavyzdį ir turistų daromą žalą Santorini salai. Ekspertai sako, jog būtent tobulos saulėlydžių nuotraukos influencer’ių Instagram profiliuose smarkiai prisidėjo prie absoliutaus žmonių „anšlago“ saloje, ko pasekoje turime niokojamus namus ir kitą vietinių turtą.

Štai dar keletas pavyzdžių, kad suprastumėte, kas tai yra – masinis turizmas:

  • Dubrovnikas Kroatijoje dėl turistų pertekliaus dar 2017 metais ėmėsi veiksmų ir išleido įstatymą, leidžiantį patekti į šį sienomis apsuptą viduramžių miestą vos 4000 turistų per dieną.

Photos: Culture Trip

  • Amsterdamas, kur gyvena kiek daugiau nei 800 000 žmonių, praeitais metais sulaukė 17 milijonų lankytojų! Politikai jau ėmėsi veiksmų ir apribojo viešbučių veiklą (įskaitant ribotą nakvynių skaičių Airbnb) tam, kad išlaikyti kokybišką vietinių gyvenimą, kuris pastaruoju metu buvo stipriai paveiktas girtų, lėbaujančių ir triukšmingų turistų…

Photos: The Guardian

  • Jei žvelgtumėm šiek tiek toliau, senoviniam inkų miesteliui Machu Picchu, esančiam Peru, kyla ne menka grėsmė būtent dėl neapsakomo turistų srauto – UNESCO svarsto vietovę įtraukti į Pasaulinio Paveldo Pavojuje sąrašą. Šiuo metu miestelyje galima lankytis 2,500 turistų per dieną, tačiau bijoma, kad ir tai yra per didelis skaičius, kuris nesustabdys negrįžtamos žalos.

Photos: Overtourism

  • Mūsų keliavimo įpročius kuria ne tik socialinė medija, bet žinoma ir filmai. Puikus pavyzdys Phi Phi sala Tailande, sužibėjusi 2000 metų filme su Leoardu di Caprio ir tapusi daugelio keliautojų sąrašo top’u. Dabar sala jau nebepanaši į rojaus kampelį, o dalis Tailando salų jau buvo uždarytos turistams neribotam laikotarpiui tam, kad gamta bent šiek tiek reabilituotųsi.

Photo: Telegraph

Na ir galiausiai paskutinis, labai paprastas ir mano mėgstamiausias pavyzdys kaip atskirti, ar lankoma vieta yra masinio turzimo pasekmė, tiesiog paklauskite ten esančio bet kurio turisto, kodėl jis ar ji nusprendė aplankyti būtent šią vietą, tikėtina išgirsite panašų atsakymą į: “Visos tos nuotraukos Facebooke ir Instagrame, turėjau tai pamatyti pats…„ O gal verta paklausti ir savęs, kodėl keliavote būtent čia?

Photo: Telegraph

Mano straipsnio tikslas visgi ne tik supažindinti Jus su sąvoka, bet ir pasiūlyti sprendimo būdus. Dauguma keliautojų dalinasi tokiais patarimais, kaip vykti į lankytinas vietas ne sezono metu, grožėtis Europos miestais žiemos peizaže ar mėgautis itin karštais Karibais vasarą, ar netgi sekti kruizinių laivų tvarkaraščius ir nelankyti miestų – uostų kruizinių laivų sezonu. Visgi mano mėgstamiausias ir mano galva naudingiausias patarimas yra – tiesiog lankytis kitur.

Apžvelgiau garsiausių pasaulio keliautojų patarimus, kokios gi alternatyvos masiniam turizmui, atrinkau tuos, kurie tinka keliaujantiems iš Lietuvos ir štai pateikiu Jums alternatyvų sąrašą:

  • Vietoj Dubrovniko Kroatijoje… Tel Avivas – keliautojai vienareikšmiškai sutinka, jog Tel Avivo senamiestis ir istorinis Yafo (arba Jaffa) regionas ne ką nusileidžia Dubrovnikui, plius abu miestai juk turi priėjimą prie tos pačios Viduržemio jūros. Tiems, kas mėgsta vakarėlius, naktinį gyvenimą, ir  tiems, kas mėgsta hamakus po palmėmis ir puikius paplūdimius ir netgi tiems, kas mėgsta virtuvę ir gastronomiją – Tel Avive rasi viską ir dar daugiau. Beje tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į artimiausią oro uostą vos pusvalandis nuo Tel Avivo centro nesiekia 200 eurų (kaina tokia pati kaip į bet kurį kitą miestą Kroatijos pietuose, kur beje tiesiogiai nenuskrisi).

Photos: Lonely Planet

  • Vietoj Amsterdamo Olandijoje… Hamburgas. Šis miestas – uostas po truputį spėja įgauti populiarumą tarp keliautojų. Visai kaip ir Amsterdame, Hamburgo senamiestis driekiasi palei jaukius kanalus, su neapsakyto grožio namukais plytiniais fasadais, o lenktais tilteliais taip pat važinėja gausybė dviratininkų. Hamburgas gali nustebinti Jus tiek senamiesčiu, tiek nauju industriniu rajonu su puikiomis meno galerijomis ir renginiais. Čia Jus dar labiau nustebinsiu, nes štai iš Vilniaus tiesioginiai vos 2 valandų skrydžiai į abi puses kainuos 70 eurų asmeniui.

Photos: Traveldailymedia

  • Vietoj Italijos… Albanija. Tai vienas iš perliukų, kuris nenumaldomai tampa vis populiaresnis. Neapsakomo grožio gamta ir paplūdimiai (keletas garsesnių Grama, Gjipe, Ksamil), bei kelis kart mažesnės kainos nei Italijoje ar kituose vakarų kurortuose. Visgi verta paminėti, kad tiek Albanija, tiek kaimyninė Juodkalnija tampa vis populiaresnės, keliautojai siekiantys sutaupyti ir pabėgti nuo perkištų kaimyninių Kroatijos, Graikijos vis dažniau renkasi šias šalis, tad tikrai verta paskubėti. Manau, kiekvienas keliautojas paantrins, jog kalbant apie šias Balkanų šalis, jei vos prieš keletą metų jos atrodė stipriai “atsilikusios”, dabar jaučiasi tiek stiprus pakilimas bent jau turizmo sektoriuje, tiek žymiai padidėjęs turistų srautas.

Photos: Theculturetrip

Egzotiškesnės. Vietoj Peru, Balio ir Tailando…:

  • Dominikos Respublika. Jei norite aplenkti mases 2020-iais, keliautojai rekomenduoja skubėti į šią valstybę Karibų jūroje, mat ji tikrai neilgai išliks slaptu perliuku. Ši šalis masinio turizmo nepaliesta būtent dėl to, jog bene nėra pasaulio kampelio, iš kurio į Dominiką būtų vykdomi tiesioginiai skrydžiai, tad kol kas sala yra daugiausia kruizinių laivų stotelė. Visgi pažinti jos grožį ir pilnai pasimėgauti tikrai neužteks dienos, tad jeigu esat pasiryžę nuotykiams, kraukitės kuprines ir vykite čia bent savaitei. Turėsite unikalią galimybę mėgautis salos kontrastingumu, tiek balto smėlio, tiek juodo smėlio paplūdimiais, įspūdingais kriokliais, kalnuotomis vietovėmis. Sutikit, tikrai atrasit, kur pasidaryti tobulą nuotrauką tarsi atviruką. O kur dar tiesiog įtraukinatis, visiškai “atsipūtęs” Karibų gyvenimo ritmas, plaukiojimas kanojomis, nardymas ir natūralus nepaliestas gamtos grožis.

Photos: Travelocity

  • JAV Milvokio miestas (Milwaukee) Viskonsino valstijoje (Wisconsin). Šis miestas AirBnb labiausiai trend’inančių kelionės vietovių sąraše 2020 atsidūrė pačiame viršuje. Tik paklausykit – metinis nakvynių užsakymo skaičius augo 729% ! Tai yra visiškas perliukas, kuris garsus savo istoriniu paveldu, nuostabiu kraštovaizdžiu – miestas apsuptas Mičigano ežero krantais, stebinančia gastronomija, moderniais restoranais, muziejais, Calatrava meno galerija. Drįstu teigti, kad miestas tai tarsi muziejus po atviru dangumi. O kur dar 170 km ilgio dviračių takų su nuostabia panorama – pasižiūrėkit patys nuotraukose. Žinote, kas yra nuostabiausia, kad lietuvių antrais namais kartais vadinama Čikaga yra vos pusantros valandos kelio nuo Milvokio. Čikagos ir Milvokio oro uostus jungia ir patogus teisioginis traukinys, tad jei lankote giminaičius arba pats gyvenate Čikagoje, puiki proga apsilankyti Milvokyje, o pasiplanavus iš anksto galima nugriebti skrydį į Čikagą vos už 300 eur asmeniui į abi puses.

Photos: Milwaukeemag

  • Pietų Korėja. Užkietėjusių keliautojų ir blog’erių nuomone populiarias Azijos vietoves kaip Japoniją ir Taivaną stipriai vejasi būtent ši šalis, garsėjanti gastronomija, įstabia istorija ir tokiais miestais kaip sostinė Seulas ar avanportas prie Geltonosios jūros Inčonas (Incheon). Čia beje ne ką sunkiau nusigauti nei į bet kurią kitą populiarią Azijos šalį: skrydis per Varšuvą į Seulą asmeniui į abi puses kiek daugiau nei 500 eurų (pigiau nei į Japoniją)! Keliavę į Pietų Korėją dalinasi tokiais įspūdžiais: apsilankymas prie sienos su šiaurės Korėja yra potyris, kurio nesulyginsi su niekuo kitu.

Photos: Royal Destination Travel

Negaliu nepaminėti itin populiarių kelionių šalių, tačiau tiesiog pasiūlyti jums alternatyvių miestų idėjas tose šalyse:

  • Turkija. Vietoj Ankaros, Antalijos ir Kemero su viskas įskaičiuota, kodėl nepasvarsčius Drugelių slėnio (angl. Butterfly Valley, tur. Kelebekler Vadisi), esančio Muğla provincijoje, pietvakarių Turkijoje. Ne veltui toks pavadinimas, kuris ne tik gražiai skamba – tai masių nepaliestas rojaus kampelis žemėje. Beje Drugelių slėnio paplūdimys keliautojų laikomas ne tik geriausiu šalyje, bet ir vienu geriausių visame pasaulyje. Slėnis įgavo tokį pavadinimą būtent dėl ten gyvenančių įvairių egzotiškų drugelių rūšių, kurie žinoma gali jus aplankyti jums besiilsint paplūdimyje. Skamba tikrai kaip rojaus kampelis ar ne? Drugelių slėnis yra tikrų tikriausias neatrastas deimantas, kur vyrauja ramybės aura, čia nepamatysit nei milžiniškų viešbučių, nei praštmatnių restoranų kaip įprasta Turkijos kurortams – tik savitarnos kioskelius, medinius namelius bei kelias palapines. Belieka tik tikėtis, jog Drugelių slėnio neištiks Phi Phi salos likimas ir vyriausybė imsis reikiamų priemonių riboti turizmą čia, kol dar nevėlu. Tenka pripažinti, kad šis rojaus kampelis toks idiliškas, nes jis nėra itin lengvai pasiekiamas ir tam, kad pailsėti tik jame, gali tekti nemažai pakloti. Visgi jeigu poilsiausite netoli šio regiono, siūlau pasidomėti agentūrų ar viešbučių siūlomais papildomais kruizų paketais į Drugelių slėnį.

Photos: Butterfly Valley on Slow Travel Guide

  • Marokas. Pabaigai noriu trumpai paminėti šią šalį, kuri taip pat gali nustebinti, tačiau kuri deja greitu metu tikrai taps masiškai lankoma vieta… Jau rašiau straipsnį apie Maroką ir nors rašiau apie patirtį Sacharoje, paminėjau gyvenimą viloje – galiu iš patirties pasakyti toks aptarnavimas, svetingumas ir poilsio kokybė, kokio susilaukėme Maroko viloje, neprilygo jokiam Turkijos ar Egipto viskas įskaičiuota variantui. Keliautojai jau spėjo susidomėti sostine Marakešu, mėlynuoju miestu Chefchaouen arba prie vandenyno esančiu Essaouira, kuris jau atsirado įvairiuose “top places to visit in 2020” sąrašuose. Dar vienas perliukas Maroke tai Fes miestas, kuris kartais prilyginamas ne kam kitam, o Dubrovnikui. Miestas garsėja istoriniu palikimu, siauromis gatvelėmis ir seniausia Medina planetoje.

Photos: CNTraveler

Taigi jeigu Jūsų kelionės planai netyčia sužlugo dėl įvairiausių vyriausybės ir lokalių apribojimų siekiant apsisaugoti nuo masinio turizmo, ar taip kaip ir aš tiesiog negalite pakęsti masės žmonių ir stumdymosi pečiais, o gal tiesiog iš principo nebenorite darytis tos Instagram’inės nuotraukos, pasinaudokite straipsnyje patirtais patarimais – juk kas žino, ar šie perliukai greitu metu netaps dar vienais turistų antplūdžio taškais. Pripažinsiu dėl tos pačios priežasties mane kartais graužia sąžinė dalinantis vienu ar kitu dar neatrastu rojaus kampeliu, o jų visų išvardinti viename straipsnyje irgi realiai neįmanoma, visgi šiuo straipsniu skatinu vėlgi tapti sąmoningais keliautojais – nekeliauti influencer’ių pramintais takais ir neprisidėti prie masinio turizmo, o atvirkščiai patiems surasti kažką unikalaus ir neatrasto.

Ir jeigu sakote, jog vykstate ten, kur yra pigiausia ar “patogiausia„, skatinu į turizmą pažiūrėti kitaip ir patogiausia iškeisti į įdomiausia. Kartais taip smagu tiesiog besti į pasaulio žemėlapį ir nertis į nuotykį (manot, kad išprotėjau? O jūs tik pabandykit šį metodą), nepaisant to, kokias vietas mums bando įpaišyti medija ar pigių skrydžių bendrovė. Taip galbūt kai kuriais atvejais sumokėsite šiek tiek daugiau ar vietoj tiesioginio skrydžio turėsite poros valandų persėdimą (ir tai ne visais atvejais), visgi labai gali būti, kad taip atrasite vietą, kuri taps jūsų mėgstamiausiu pasaulio kampeliu ir visai nenorėsite juo dalintis savo Instagram paskyroje.

Jei patiko, pasidalink!

One thought on “Masinis turizmas – TOP alternatyvos keliavimui.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *