Majamis-Kuba-Meksika. Kelionės planas ir naudinga informacija.

Majamis–Kuba-Meksika. Štai tokia kelionės idėja užgimė 2019 metų pavasarį. Po šiokių tokių diskusijų 2019 liepą jau laikėm rankose lėktuvo bilietus Londonas-Majamis 2020 metų vasario paskutinei dienai ir… beliko tik viską suplanuoti… 🙂 Tada tai atrodė taip toli ir begalybė laiko, spėsim ne tik susiplanuoti, bet ir ispanų kalbą išmokti. Iš tikrųjų laikas prabėgo akimirksniu ir na, ispanų kaip pasirodė išmokti nelabai pavyko, užtat suplanuoti kaip visuomet sekėsi puikiai.

Šiame straipsnyje kelionės įspūdžiais nesidalinsiu (tam bus sekantys straipsniai). Pasidalinsiu su jumis mūsų kelionės planu, į kurį sudėta be galo daug širdies, pastangų ir ieškojimų, norint per trumpą laiką kaip visuomet pamatyti kuo daugiau. Taip pat pasidalinsiu svarbiausiomis detalėmis ir informacija, keliaujant į JAV (Majamį), Kubą ir Meksiką.

Tam, kad būtų paprasčiau straipsnį padalinau į kelias dalis:

  1. Kelionės maršrutas
  2. Reikalingi dokumentai ir vizos
  3. Informacija apie skiepus ir vaistus
  4. Transportas Kuboje
  5. Biudžetas

Pirmoji dalis – kelionės maršrutas:

1 diena: skrydis Londonas-Majamis. Išvykimas 12:55, Majamy leidžiamės 18:05. Skrydžio trukmė maždaug 10 valandų, verta paminėti, jog Majamyje šešiomis valandomis anksčiau nei Lietuvoje. Keliaujame link nakvynės vietos – dvi naktis praleisime South Beach’e.

2 diena: laikas Majamyje. Diena suplanuota South Beach rajonui, paplūdimiams, poilsiui ir vakarėliui vakare.

3 diena: laikas Majamyje. Pool party ir rami popietė, pasiruošimas intensyviai kelionei po Kubą!

4 diena: keliaujam į Majamio oro uostą, kur 10:40 laukia vos valandos trukmės skrydis į Havaną. Laiko juosta Havanoje ta pati, tad pasidėjus daiktus nakvynės vietoje, kur liksime dvi naktis, popietę skiriame visai Senajai Havanai (La Habana Vieja).

5 diena: anksti ryte keliaujame į Vinjaleso slėnį (Valle de Viñales) rytinėje Kubos dalyje, pakeliui aplankant Soroa krioklį. Vinjalese planas atrodo taip: tabako plantacijos, pamokėlė kaip gaminami geriausi Kuboje cigarai, jodinėjimas žirgais per plantacijas, pamokėlė apie kavos gaminimą, piešiniai ant uolų (Mural de la Prehistoria), Los Jazmines apžvalgos aikštelė. Sutemus grįžtam į Havaną.

6 diena: anksti ryte keliaujam link Sjenfuegoso (Cienfuegos) miesto, pakeliui aplankant krokodilų fermą “Criadero de Cocodrilos”, Guamos miestelį bei vieną iš garsiųjų Kiaulių įlankos (Bay of Pigs) paplūdimių – Playa Larga. Vakare laikas Cienfuegos, kur liekame nakvoti.

7 diena: anksti ryte keliaujam į Trinidadą, pakeliui aplankant El Nicho krioklius, dar vieną – Playa Ancon – paplūdimį, bei cukraus plantacijas Valle de los Ingenios. Popietė ir vakaras Trinidade, kur liekame nakvoti.

8 diena: anksti ryte keliaujam atgal į Havaną, pakeliui užsukam į flamingų rezervuarą. Negaliu nepaminėti, jog čia įvyko pirmas nesusipratimas ir tik vėliau susipratom, kad vietoj flamingų rezervuaro, kur mus nuvežė mūsų vairuotojas, savo kelionės plane buvome įrašę visai kitą objektą. Na, bet ką jau ten ginčysies, kai nemoki kalbos ir pats nelabai supranti, kur tave veža 🙂 . Neaplankytą objektą įsirašom į kitų metų planą, laimingai grįžtam į Havaną, kur praleisim dar dvi naktis.

9 diena: laikas Havanoje, lankant naująją Havaną, bei kitus rajonus: Vedadą ir Malecon. Vakare žinoma triukšmingas atsisveikinimas su Havana.

10 diena: 16:30 skrendam Havana-Kankunas. Vėlgi skrydis trunka mažiau nei valandą, beje šią naktį Havanoje laikas buvo keičiamas į vasaros laiką, tad Kankune vietos laiku būnam kiek prieš 17 valandą. Atsiimam nuomotą automobilį ir keliaujam į nakvynės vietą Pok Ta Pok rajone, kur liksim dvi naktis.

11 diena: laikas Kankune, o tiksliau paplūdimyje atgaunant jėgas ir ruošiantis antrai dar intensyvesniai kelionės daliai.

12 diena: anksti ryte išvažiuojam į Tulumą, pakeliui aplankant 4 čenotes. Tulume lankomės garsiuosiuose majų griuvėsiuose ir paplūdimyje. Vėliau skubam į dar dvi čenotes prie Valadolido (Valadolide kita laiko juosta – valanda anksčiau nei Tulume, todėl mums pasiseka ir čenotes aplankyti dar suspėjam). Jau sutemus atvykstame į Pistę, kur mūsų nakvynės vieta.

13 diena: ryte lankom Čičen Icą (Chichen Itza) šventyklą, vėliau aplankom dar vieną septintąją ir paskutinę čenotę Ik Kil. Keliaujam į Meridą, kur leidžiam visą popietę, vakarą bei nakvojam. Čia negaliu nepaminėti, jog mūsų planuose buvo aplankyti Ušmalio (Uxmal) šventyklą, tačiau neapsilankėme ten dėl dviejų priežasčių: mūsų AirBnb Pistėje mums taip patiko, kad dar iš vakaro sprendėm ar neatšaukti likusios kelionės dalies ir tiesiog nepasilikti čia iki galo 🙂 (aš visiškai rimtai, skaitykit mano sekančius straipsnius ir sužinosit, kas ten tokio neįprasto bei kas naktį mus taip išgąsdino, jog privertė apsigalvoti). Antra priežastis ta, jog buvom jau tikrai labai išsekę ir nei viena nerodė per daug didelio entuziazmo keliauti į Ušmalį. Visgi, jeigu laikytis ankstesnio mūsų plano ir iš Pistės išvykus anksti ryte, Ušmalį aplankyti tą pačią dieną labiau negu įmanoma.

14 diena: Ryte keliaujam atgal į Kankuną, nusukant į rožinius ežerus (Las Coloradas) ir Ek‘ Balam šventyklą. Sutemus pasiekiam Kankuną, kur nakvojam.

15 diena: 12:25 skrendam į Majamį. Skrydis kiek daugiau nei valanda, tiesa Majamyje laikas pasisuko taip pat kaip Kuboje, tad šį kartą valandą prarandame. Keliaujam link paskutinės nakvynės vietos, šį kartą arčiau miesto centro.

16 diena: turim visą ilgą dieną, tad lankome Miami Downtown, Wynwood ir Little Havana rajonus. Vakare jau su visais lagaminais vakarėlis mažojoje Havanoje, prisimenant Kubą ir salsos ritmus, kurio dėka tik šiaip ne taip ir su didelėmis pastangomis nusprendžiam NEpasilikti Majamy (vėliau aišku gailėjomės 🙂 ) ir keliauti į oro uostą, kur laukia vidurnakčio skrydis į Londoną.

17 diena: 12:30 jau nusileidžiam Londone, kur seka tolimesnė kelionė namo.

Kaip minėjau visus įspūdžius detaliau aprašysiu sekančiuose straipsniuose, čia noriu pasidalinti tik kuo glaustesne informacija. Kaip matote maršrutas labai intensyvus, bet mums pavyko ir pailsėti, ir sudalyvauti vakarėliuose vos ne kiekvieną naktį. 🙂 O kelionės finale jausmas buvo toks lyg keliavom du mėnesius, o ne dvi savaites – tiek daug įspūdžių buvo. Jeigu nepatinka keliauti taip intensyviai, vėlgi skatinu skaityti sekančius straipsnius ir išmesti vietas, kur galbūt mažiau norisi nuvykti arba jeigu galite sau tai leisti, tiesiog viską išdėlioti per ilgesnį laiko tarpą.

Toliau, kiti svarbiausi dalykai planuojant šią kelionę, pirmiausia apie vizas:

  • Keliaujant į visas tris šalis jums būtinai reikės paso, galiojančio bent 6 mėnesius po kelionės.
  • Kas liečia vizas, jų Lietuvos piliečiams nereikia nei vienoje šalyje, tačiau reikia įvairiausių kitų leidimų.
  • Į Ameriką keliauti reikės su ESTA leidimu, kurį labai lengva užsipildyti internetu bei pasitvirtinti vos per kelias paras. ESTA galioja du metus ir kainuoja apie 14 dolerių.
  • Keliaujant į Kubą reikalinga tik turisto kortelė, kurią skrendant iš bet kur kitur išskyrus JAV nusipirksite už maždaug 50 dolerių. Su JAV yra sudėtingiau, nesvarbu kad esate lietuvis, jeigu skrisite į Kubą iš JAV, oro uoste už turisto kortelę sumokėsite dvigubai – t.y. 100 dolerių. Su turisto kortele gausite užpildyti keletą formų, kurias reikės pateikti Kubos oro uoste muitinės darbuotojams. Per daug nesijaudinkite, jeigu esate girdėjęs, jog kelionės į Kubą tikslas privalo būti “support for Cuban people„. Tai galioja amerikiečiams, jeigu keliaujate su lietuvišku pasu, dokumentuose drąsiai galite žymėti, jog kelionės tikslas yra turizmas.
  • Meksikai vėlgi jokios vizos nereikia, tik patariu iš anksto ir nemokamai užsipildyti turisto kortelę internetu: https://www.mexicotouristcard.com/, mat atvykus į Meksiką šiuos ir kitus dokumentus, kuriuos gausite su įlaipinimo kortele, bet kokiu atveju vis tiek teks pildyti ir atiduoti imigracijos tarnybai, taigi jei būsite užsipildę, praeisite per kontrolę iškart.
  • Kiti svarbūs dokumentai: būtinai apsidrauskite kelionių draudimu ir turėkite draudimo polisą su savimi, nes jo gali paprašyti Kuboje oro uoste. Na ir jei nuomositės automobilį Meksikoj, nepamirškit vairuotojo teisių, taip kaip pamiršau aš 🙂 (lietuviškos teisės Meksikoje tikrai galioja, nebūtina turėti tarptautinių).
  • Beje ne veltui pasirinkome maršrutą Miami-Cuba-Mexico. Pargrįžti iš Kubos į JAV nėra taip paprasta kaip iš Meksikos, tad visuomet, nesvarbu kur keliaujate, atsakingai rinkitės maršrutą ir stenkitės susidėlioti taip, kad būtų kuo mažiau apribojimų.

Skiepai:

Su JAV viskas gerai. Į Kubą ir Meksiką skiepai yra tik rekomenduojami, neprivalomi. Visgi pati konsultavausi su gydytojais prieš išvykstant ir nusprendžiau, jog tikrai nepakenks (tiesa sakant ypač, kai lankėmės Havanoj, keletą kartų mintyse džiaugiausi, kad pasiskiepijau), plius keliaujantiems patariu skiepytis, nes kai kurie skiepai yra ilgalaikiai, tad anksčiau ar vėliau vis tiek teks.

Rekomenduojami pakartotiniai skiepai nuo stabligės ir difterijos bei hepatito A. Tiesa jus skiepijančio daktaro galit pasiteirauti ir skiepų knygelės, ji vėlgi pravers, jei daug keliaujate. Nepamirškite, kad imunitetas įgijamas per mėnesį, todėl nepavėluokit pasiskiepyti.

Meksikoje verta pasitikslinti ir dėl maliarijos rizikos. Būtent Kintana Roo ir Jukatano regionuose maliarijos rizika yra labai maža, todėl aš nesiskiepijau, visgi prieš išvykdama nusipirkau vaistų nuo maliarijos, kurie parduodami tik su receptu (paprašykite jus skiepijančio daktaro, kad išrašytų receptą ir paaiškintų vartojimą). Tiesa, šiuose regionuose netgi vaistai nėra būtini, užteks išsipurkšti nuo uodų, bet aš pamaniau – nepakenks, juolab išgirdau, kad vaistai nuo maliarijos bene padeda gydantis nuo koronos. 🙂

Informacija keliautojams čia: http://www.ulac.lt/keliautojams/

Transportas Kuboje:

Tikiu, kad čia labiausiai nustebinsiu visus keliautojus jau buvusius ar planuojančius vykti į Kubą. Bene labiausiai mus gąsdinęs dalykas prieš kelionę į Kubą buvo būtent automobilio nuoma. Ruošiantis kelionei teko perskaityti daugybę blog‘ų ir straipsnių, jog Kuboj automobilio išsinuomoti neįmanoma, tai panašiau į loteriją, ir daugeliu atveju gali suplanuoti kelionę, bet paprasčiausiai likti ant ledo… Na, laimingo atsitiktinumo dėka prieš kelionę sutikus vietinį ir išklausius patarimo supratau, kad Kuboje automobilio tiesiog reikia ieškoti netradiciniais būdais… Taigi galų gale ne tik, kad radome automobilį, bet ir rinkomės gal iš 8 skirtingų variantų! CHA!

Kaip mums taip pavyko? Na visų pirma pamirškit mums įprastas nuomos kompanijas. Realiai yra du būdai kaip iš anksto gauti automobilį: nuomotis jį iš didžiausių viešbučių Havanoje arba nuomotis automobilį kartu su vairuotoju iš vos poros kompanijų tokių kaip YoTeLLevo (https://yotellevocuba.com/en). Pastarajai kompanijai mes paprasčiausiai išsiuntėme savo kelionės Kuboje datas, planą ir vos po poros dienų sulaukėme žinučių iš vairuotojų su pasiūlymais ir kainomis. Dėl kainų neapsigaukit, tai buvo didžiausios kelionės išlaidos po lėktuvo bilietų, automobilis 4 dienoms ir vairuotojas kainavo 590 dolerių, tačiau turit suprasti, kad automobilių Kuboje nedaug, dauguma jų priklauso valstybei, kuras irgi nepigus, o keliai tragiški. Kaip išsiaiškinome, mat parašėme ir patiems didžiausiems viešbučiams Havanoje, automobilio nuoma iš jų būtų kainavusi maždaug 100 dolerių pigiau. Nors buvom skaitę, kad Kuboje vairuoti pačiam nepatartina, mes drąsuolės prisipažinsiu vis tiek svarstėm šią galimybę, tačiau kelionės metu nesuskaičiuojamą kiekį kartų garsiai dėkojom likimui, kad nesugalvojom vairuoti pačios, o samdėmės vairuotoją.

Pasakysiu jums labai aiškiai: Kuboj nuomotis automobilį ir jį vairuoti patys galite TIK ir TIK JEIGU turit automechanikos sugebėjimų, mokat ispanų kalbą, jūsų navigaciniai įgūdžiai tokie geri, kad GPS nereikia netgi džiunglėse, o manevruoti galit užsimerkęs. Aš visiškai nejuokauju, mat norint pakeliauti Kuboj ne kartą teks važiuoti itin prastais keliais, kur nebus nei mobilaus ryšio, ką kalbėti apie internetą, nei normalių ženklų, nei vietinių gyventojų, kurie galės padėti, na nebent kaip ir sakiau kalbate ispaniškai. Netgi mūsų vairuotojai, vietiniai kubiečiai, nevisuomet iš pirmo karto rasdavo reikiamą gatvę.

Biudžetas:

Galiausiai kas liečia pinigus, čia jau šiek tiek liūdniau. Visi kelionės bilietai, pabrėžiu visi 7 (Vilnius-Londonas-Miami-Havana-Cancun-Miami-Londonas-Vilnius) kelionės bilietai man kainavo 700 eurų. Kas liečia skrydžius, ne paslaptis – kuo anksčiau perki, tuo pigiau. Jau spalio mėnesį bilietai buvo dvigubai brangesni nei mes pirkom juos vasarą. Ši taisyklė negalioja tik Wizzair ir Ryanair skrydžiams į Londoną! Neapsigaukit taip kaip aš ir nepirkit šių skrydžių iš anksto – sutaupysit, jei pirksit prieš pat kelionę.

Jei nepavyks sutaupyti nežmoniškai brangiai auto nuomai Kuboje, tai tikrai sutaupysit auto nuomai Meksikoje. Nakvynei tuo tarpu sutaupyti netgi labai įmanoma, čia jau viskas priklauso nuo jūsų. Mes rinkomės vienus iš pigesnių variantų per AirBnb (įskaitant Casa Particular Kuboje), tačiau kaip vėliau patyrėm nakvynės vietos visur pranoko lūkesčius. Taigi lėktuvo bilietai, auto nuoma ir nakvynės kainavo 1200 eurų žmogui. Tiek pat planavome išleisti kelionės metu, tačiau išleidome dvigubai tiek, kiek planavom, to priežastis – Majamis 🙂 Nors Majamyje praleidome vos kelias dienas, neapsigaukit taip kaip mes, tai itin brangus miestas, tad žmogui 100 dolerių per dieną gali ir neužtekti ir tai tikrai ne tas miestas, kur norėsite pataupyti ar likti namuose. Kas liečia kitas šalis, situacija tikrai geresnė.

Pabaigai trumpai dėl valiutos ir kainų: Kuboje šešioms dienoms tikrai netaupant ir gyvenant atsipalaidavus užteko išsikeisti 500 dolerių žmogui į Kubos konvertuojamus pesus (Kuboje yra dvi valiutos, viena turistams, kita vietiniams, tačiau neverta dėl to jaudintis, mat jums rūpės tik turistinė valiuta, niekas vietinės valiutos jums neiškeis). Tuo tarpu Meksikoje keturias dienas apsiėjome su 300 dolerių žmogui (Meksikoje dar pigiau nei Kuboje, išskyrus brangesniame JAV turistų pilname Kankune). Visa kas liko, palikom Majamyje… Beje tiek Kuboj, tiek Meksikoj visgi palankesnis kursas, jei keisitės eurus.

Štai tokia ta mūsų kelionė. Kaip ir sakiau įspūdžių buvo per akis. Kuomet pradėjome keliauti atrodė na ir kas gi tos dvi savaitės, tačiau patikėkit manim – vienas didžiausių intensyvaus keliavimo privalumų ir yra jausmas, kai sunku suvokti, kad per tokį trumpą laiką pamatei ir patyrei tiek daug. Kadangi kelionės planas išbandytas, drąsiai kviečiu juo naudotis. Stengiausi rašyti glaustai, bet detaliai, visgi jeigu trūksta informacijos ar patarimų, visuomet lauksiu jūsų žinučių.

Na ir žinoma laukite straipsnių apie įspūdžius niekada nemiegančiame Majamyje, išsvajotoje Kuboje ir svetingoje Meksikoje!

Jei patiko, pasidalink!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *