Malta – TOP 5 lankytinos vietos ir bendri patarimai.

Pagaliau! Pagaliau, pagaliau ilgesnė kelionė svetur ir istorija, kuria nekantrauju su jumis pasidalinti. Šį kartą apie Maltą. Mano kelionės krypties pasirinkimas buvo labai aiškus – aplankyti ten gyvenančią draugę, tačiau pastebėjau, jog visgi Malta pastaruoju metu tampa labai populiaria kryptimi tarp lietuvių keliautojų. Todėl dalinuosi nuotykiais, kuriuos patyrėme, priežastimis, kodėl turėtumėte nuvykti į šią salą ir svarbiausia vietomis, kurias patariu aplankyti jau viešint Maltoje.

Malta tikrai gan maža sala, tad viską ramiai spėsit aplankyti vos per penkias dienas (su dabartiniais skrydžių laikais būtent tokios opcijos ir yra – 5 arba 7 dienos Maltoje), todėl, kad būtų paprasčiau, nusprendžiau lankytinas vietas sureitinguoti nuo labiausiai iki mažiausiai patikusios bei pateikti savo įžvalgas, kodėl būtent taip. Taigi TOP 5 lankytinos vietos Maltoje.

1.Pirmoji vieta vienareikšmiškai “Popeye Village”, esantis pačioje Maltos šiaurinėje dalyje. Šis miestelis buvo pastatytas specialiai “Popajaus” miuziklo filmavimui 1980 – aisiais. Dabar išlikę autentiški mediniai nameliai ir visas kaimelis tai tarsi muziejus po atviru dangumi su atrakcionų parku. Įėjimas į pati miestelį bei pramogos ten yra mokamos, ypatingai sezono metu „miestas“ pritraukia daug turistų, tad esant norui bilietus/pramogų paketus galima nusipirkti iš anksto internetu. Na o jeigu nedomina istorija ar tos pačios pramogos, niekas nedraudžia tiesiog pasigrožėti miesteliu iš aukštai ar nusileisti į apačią, kur yra kuo puikiausia prieiga prie vandens, tad ten galite ir pasimaudyti, ir pasidaryti piknik‘ą, atokvėpio pertraukėlę. Pažadu, jog miestelis nepaliks abejingų ir tikrai sužavės, mat garantuoju tokio reginio niekur kitur nebūsite matę. Tie, kas lankėsi Universal Studios Los Andžele vaizdas gali šiek tiek priminti, nes tiesiog plika akimi matyti, kad nameliai pastatyti tik filmavimui, jie atrodo tarsi žaisliniai ir tikrai nepritaikyti gyvenimui, netgi nežinant miesto istorijos ir ten užklydus netyčia tikrai pastebėtumėt, jog kažkas čia netaip… Visgi skirtingai nei Los Andžele šis miestelis dar ir su nuostabia panorama, Maltos kalnais ir smaragdiniu vandeniu, žodžiu vaizdas idiliškas, pasakiškas ir nepakartojamas. Kaip iš atvirutės 🙂

2.Antroji vieta, mano manymu visiškai pelnytai, Maltos sostinei – Valetai. Valetą priklausomai nuo to ar eisite į kiekvieną muziejų, bažnyčią ir lankytiną vietą, daugiau mažiau pereisite per 3-5 valandas, taigi sostinė mažytė, tačiau ne veltui sostinė. Valeta žavi savo architektūra, jaukiomis siauromis gatvelėmis, labai mažais restoranėliais ir bariukais, kurie slepiasi vidiniuose kiemuose ir begale įspūdingų bažnyčių ar tokių statinių kaip Manoel teatras, kuris yra vienas iš trijų seniausių teatrų Europoje. Ne itin noriu išsiplėsti ties lankytinomis vietomis Valetoje, man užteko vos pusvalandžio „Googl‘inimo“, kad rasčiau visų lankytinų objektų pavadinimus ir koordinates, tad visiškai lengvai galite atsirinkti vietas, kurias norite lankyti. Tiesą pasakius net jeigu ir leisitės be tikslo vaikštinėti Valetos gatvėmis, aš beveik garantuoju, kad daugiau mažiau visas žymiausias vietas aplankysite savaime – tiesiog kaip ir sakiau miestas labai mažas, o ir rodyklių/ženklų bei informacinių lentelių apstu ant kiekvieno kampo. Taigi jeigu esate muziejų žmogus ir negalite palikti miesto neaplankę žymiausių bažnyčių, turiu jums vienintelį patarimą – pirkti dieninį ar kelių dienų muziejų bilietą. Internete apstu įvairiausių variantų, o ir bet kuriame turistų informacijos centre jums rekomenduos geriausią variantą, mat praktiškai visi traukos objektai, muziejai ir bažnyčios yra mokami, o įėjimas prasideda nuo 10 eurų, todėl be paketo lankyti visus objektus tikrai ne itin apsimoka. Na o jeigu esate gamtos žmogus kaip ir aš ir miestai jus žavi vien tiek, kad patirti jų aurą ir dvasią, drąsiai eikit kur akys mato, tikrai prieisit ne vieną parką, kur galėsite grožėtis sodais, fontanais, milžiniškais kruiziniais laivais atplaukiančiais į uostą, klaidžioti siauromis gatvėmis, užsukti į vietinę kavinę ar įsmukti į vieną kitą bažnyčią, kur įėjimas nieko nekainuoja (tiesa galima palikti auką).

3.Trečioji vieta Marsašlokas, esantis jau kitoje pusėje – pačiuose Maltos pietuose. Ši vieta dėl dviejų priežasčių, pirmoji tai žvejų uostas ir miestelis, kuris žavi spalvotais žvejų laiveliais ir mažulytėmis valtelėmis. Tiesa uoste galima ir nusipirkti šviežios, ką tik sugautos žuvies. Tikrai labai mielas uostas, kur dvelkia kažkokia bohemika, tad rekmenduoju apsilankyti. Na o antroji priežastis, kodėl verta ten vykti tai šalia esantis St. Peter‘s pool. Ši atrakcija ypač tiks tiems, kuriems norisi šiek tiek azarto ir adrenalino, mat šis gamtos darinys yra natūraliai susidaręs baseinas, kur vieni plūsta pasideginti ant uolų pakraščių, pabėgti nuo miesto šurmulio, tuo tarpu kiti drąsuoliai turi galimybę šokti nuo keletos metrų uolų tiesiai į smaragdinį ir neįtikėtinai skaidrų Viduržemio jūros baseiną. Iš patirties galiu pasakyti, jog šokti nuo uolos tikrai neplanavau, bet nuvykus ten atrodė, jog tai kažkas, ką tiesiog būtina įvykdyti esant Maltoj, ar juolab esant vietoj, kur visos galimybės išbandyti tokią atrakciją – šokinėjimą į vandenį nuo uolų. Taigi po pasiryžimo, kuris truko gerą pusvalandį, šokau ir aš, sėkmingai, tiesa antrą kartą nekartočiau 🙂 visgi aukščio ir gylio baimė kartu sudėjus buvo didesnė už patirtą malonumą. Bet ką aš čia… nepabandęs nesužinosi! Tad savo drąsą išbandykit patys. Beje, sezono metu čia knibždėte knibžda žmonių, tad gamtos grožio ir ramybės galite ir nepatirti, jei atvyksite čia vasaros metu, būtent dėl šios priežasties Marsašloką ir St. Peter‘s baseiną įrašiau po Valetos, visgi didžiausia atrakcija čia yra galimyė šokti nuo uolų, tačiau jei to daryti nenorite, baseinas tokio didelio įspūdžio nepaliks, jeigu kaip ir mes lankysitės sezono metu.

4.Ketvirtoji vieta tai Gozo ir Komino salų lankymas plaukiant kruizu. Kelialapių šiuo kruizu yra vėlgi apstu, turizmo agentūros keliones pardavinėja tiesiog gatvėse, tad drąsiai galite rinktis jums patogiausią ir patraukliausią pasiūlymą. Bet kokiu atveju abejų salų lankymas kruizu jums užims visa dieną. Maršrutas gan paprastas, iš Maltos jus plukdo į Gozo salą, kur bene didžiausia atrakcija yra sostinė, senovinis Viktorijos miestas – itin įdomus istorijos mėgėjams, yra galimybė lankyti senovės gynybinius įtvirtinimus, bažnyčias, uolas ir t.t., kurių istorija siekia dar bronzos amžių, žodžiu istorikams šiose vietose greičiausiai bėgiotų šiurpuliukai, man vėlgi nieko neįžeidžiant miestas atrodė tarsi civilizacijos apmiršta dykuma ir tik vėliau “google’indama” supratau, kur lankiausi… Tad prieš vykstant, nepaisat to ar savarankiškai, ar su kruizu, patariu pasiskaityti istoriją, jeigu įdomu.

Iš Gozo salos jus plukdys į Komino salą, arba Mėlynąją Lagūną. Na čia tikrai rojaus kampelis dėl neįtikėtinai skaidraus, žydro vandens, kur paviršiuje plaukioja žuvys. Tiesa apart plaukiojimo ir deginimosi nelabai čia ką ir nuveiksite, tad geros valandos čia pilnai užtenka, o jeigu išsirinkote kelialapį, kur praleisite čia daugiau laiko, tuomet tikrai patariu nusipirkti papildomai plaukimą į urvus, nes tiesiog ir tame rojaus kampelyje ilgainiui drybsoti pabos. Taigi mano pasirinktu bene populiariausiu kruizu aplankėme šias dvi salas, tačiau kaip minėjau opcijų yra įvairių. Kodėl ši atrakcija tik ketvirtoje vietoje, visų pirma visa kelionė kruizu man pasirodė labai labai “komercinė”, nuo tiesiog tunto žmonių, visų kaip viščiukų vežiojimo po lankytinas vietas, iki skubėjimo dėl atsilikimo nuo tvarkaraščio ir t.t. Mano patarimas – jeigu tikrai tikrai nenorite niekuo rūpintis plaukite kruizu, bet plaukite ne vienas, su draugų kompanija ar bent jau dviese, pasinaudokite “neriboto” baro galimybe ir tiesiog čilinkit tiesiogine to žodžio prasme. Kitu atveju tikrai patariu nuspręsti, ar visgi jus domina Gozo salos istorinės vietos, ar plaukiojimas po uolas ir saulės vonios Komino saloje ir plaukite savarankiškai, su keltais ar privačiomis valtimis, taip bus tikrai įsimintiniau 🙂

5.Penktoji vieta Bugibba kurortas, esantis Maltos šiaurinėje dalyje. Kurortas garsėja viešbučiais, kavinėmis, restoranais ir kazino turistams, čia nerasite istorinių pastatų ar monumentų, miestas garsus būtent kurortinėmis paslaugomis. Vienos iš “lankytinų vietų” tai Bugibba aikštė, uostas ar dirbtinio smėlio paplūdimys, tačiau trumpai tariant nieko jau ten tokio ypatingo tikrai nepamatysit, tad praleisti čia visą dieną pačiam miesto lankymui tiesiog neverta. Nebent mėgausitės kurortiniais malonumais vienas iš jų yra būtent toks, dėl kurio Bugibba atsirado šiame sąraše. Tai Café del Mar restoranas – tiesiog būtina čia apsilankyti viešint Maltoje, mat dažnai čia rengiami itin geri vakarėliai su garsiomis pasaulio įžymybėmis. Tačiau net ir nesant jokiam renginiui patariu čia apsilankyti ir praleisti popietę drybsant ant gultų ir mėgaujantis saulės voniomis, ar tiesiog užsukti čia jau saulei leidžiantis ir grožėtis puikiu vaizdu, gera muzika ir tikrai labai gera atmosfera. Įėjimas, jeigu nėra jokio renginio, nekainuos, kainuos gultai bei gėrimai/maistas (kainos žinoma kurortinės), renginio metu įėjimo kaina gali prasidėti ir nuo 80 EUR.

Nors TOP 5 sąrašas pasibaigė, tai dar visai ne pabaiga. Negaliu nepaminėti svarbiausių dalykų, dėl kurių turistai ir plūsta į kiekvieną pietų kurortą: oras, paplūdimiai ir atostogų vakarėliai. Kaip visa tai atrodo Maltoje?

Taigi paplūdimiai ir kur mėgautis saulės voniomis. Malta yra gan kalnuota sala, su dantytomis uolomis ir rudu, akmenuotu kraštovaizdžiu, žalumos mažai kaip ir smėlėtų paplūdimių. Visgi tokių dirbtinių ar natūralių vienas kitas tikrai yra. Vienas iš jų tai Mellieha bay, esantis netoli Popeye Village. Taip pat bene garsiausias smėlėtasis Golden bay (Auksinis paplūdimys). Ir negaliu nepaminėti gatvės keistu pavadinimu “Ta Xbiex”, nors čia tektų gulėti ant akmenų ir tai tikrai ne gražus smėlėtas paplūdimys, bet labai keista ir smagi aplinka, nes prieš pat tave drybso Valeta su savo žymiąja bazilika bei priešais plaukioja tuntas burlenčių. Apskritai tokių vietelių, kur galite įlysti į vandenį tiesiog apstu, net neabejoju, kad naujų vietų atrasite ir jūs, tik būkite visada pasiruošę ir turėkite su savimi maudymosi reikmenis, mat negali žinoti, kada prieisi smagų baseinėlį.

Malta kaip ir visi kurortai neatskiriama nuo vakarėlių, pagrindinis žymiausių klubų ir barų rajonas vadinasi Paceville, o Sliema ir St. Julian‘s tai rajonai, kuriuose apstu parduotuvių, kazino, kavinių ant jūros kranto, gerų viešbučių, tad patariu čia narstyti dieną ir vakarėjant, o sutemus keliauti į Paceville, kur galėsit užsukti į bet kurį klubą ar barą, nuo „latino“ iki elektroninės muzikos tematikos. Vakarėliai Maltoje tikrai ne retenybė, ypač sezono metu, tad nesvarbu ar pirmadienis, ar penktadienis, esant norui įmanoma apturėti labai smagų laiką, ypač turint omeny, kad Malta yra bene vienas iš kosmopolitiškiausių mano lankytų pasaulio kampelių, kur galite susipažinti su žmonėmis iš visos Europos ar netgi pasaulio. Tiesa, nusiteikit, kad lankymasis baruose, kavinėse ir restoranuose atseis kaip Prancūzijos ar Italijos kurortuose, be 15 eurų žmogui kavinėje pavalgyti net nesvajokit.

Oras arba „be kremo ir vandens niekur“. Neveltui miniu atrodo tokį nekaltą ir savaime aiškų reiškinį, tačiau norėčiau pastebėti, jog pasitikėti orų prognozėmis ir telefoninėmis programėlėmis yra bergždžias reikalas. Mat iPhone visuomet rodęs 32 laipsnius iš tikrųjų apsirikdavo bent dešimčia laipsnių… Visi kiemo termometrai pavėsyje dienomis rodydavo virš 40 laipsnių, o svilinantis karštis jausdavosi ir išvargindavo nepaisant pasiruošimo ir nusiteikimo. Labai rimtai siūlau apsvarstyti savo galimybes ir vasaros metu vykti į Maltą tik su sąlyga, jei pakeliate 40 ir daugiau laipsnių, kitu atveju rekomenduojama vykti rugsėjo-spalio mėnesiais ar vėlyvesnį pavasarį.

Galiausiai kaip patį didžiausią ir bene vienintelį minusą, kuris įstrigo net ir man kaip labai lanksčiai, atlaidžiai ir atvirai viskam keliautojai – tai kamščiai ir transportas saloje. Tiesiog neįtikėtina kaip tokio dydžio sala gali taip užsikimšti, nusiteikite, jog kartais pusvalandžio kelionė gali trukti pusantros valandos, ar piko metu teks pėdinti pėsčiomis, nes jūsų transportas tiesiog nepasirodys… Taip buvo ir man į oro uostą išsiruošus prieš tris valandas, bet vis tiek vos nepavėlavus, mat teko autobuso laukti nei daug nei mažai 50 minučių ir maždaug dar tiek pat laiko judėti 5km/h greičiu. Būkite budrūs, ir išsiruoškite anksčiau, jei skubate į oro uostą, nes ten niekada negali žinoti. Na o bet kokiu kitu atveju tiesiog atsipalaiduokite ir mėgaukitės laaaabai lėtu atostogų tempu Maltoje. 🙂

Štai tokia ta Malta: unikali, kosmopolitiška, karšta, uolėta, smaragdine jūra, bei labiau primenanti Afrikos šalis nei Europą.  Pripažinsiu po šitiek kelionių šiek tiek sunku adekvačiai vertinti šią salą, mat nejučia pradedi lyginti: panašiau į Marselį ir Maroką nei Italiją ar Prancūzijos Rivjerą… Tačiau manau, jog idėją supratot ir susidarėt bent šiokį tokį įvaizdį apie šią Vilniaus dydžio salą. O svarbiausia, tikiu sužadinau norą ją aplankyti. 🙂

Jei patiko, pasidalink!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *