Viena iš didžiausių ir svarbiausių kelionės planavimo dalių yra būsto ieškojimas. Deja, jeigu propaguojate socialiai atsakingą turizmą, nakvynės paieška neretu atveju gali tapti šiokiu tokiu iššūkiu. Kodėl?
Savo pačiame pirmajame straipsnyje apie socialiai atsakingą turizmą rašiau, kad buvau ypatingai nustebusi kitų žmonių nuomone, jog tvarumas prasilenkia su komfortu. Nieko panašaus. Dabartinėse turizmo ir viešbučių tendencijose dominuoja ne kas kita, o socialiai atsakingi prabangos būstai (luxury social responsibility). Kur žengiama vienu žingsniu į priekį ir koncentruojamąsi ne tik į svečių komfortą, bet ir išskirtinius potyrius. Įnoringi ir visko matę klientai nepasitenkina ramiu, įprastu, komfortišku poilsiu. Jiems norisi kažko daugiau – unikalių patirčių, dažnai siejamų su sveikatinimu, dvasinės būsenos gerinimu ar pagalba vietos bendruomenei. Tiesa už tokias patirtis ir prabangą tenka nemažai pakloti.
Pavyzdžiui Šveicarijoje išpopuliarėjęs konceptas, vienintelis viešbutis pasaulyje neturintis sienų ir stogo, atitrūkimas nuo civilizacijos ir gyvenimas eko fermoje Norvegijoje, gyvenimas nameliuose medyje, iglu nameliuose viduryje sniegynų ar tuose pačiuose glamping’uose (prabangus stovyklavimas). Visi jie apie tą patį – neabejotina nauda žmogui, maža žala aplinkai + unikali ir nepamirštama patirtis. Visgi tokios patirtys atsieis brangiau nei vidutinės klasės viešbučiai brangiausiose pasaulio sostinėse! Todėl mano manymu problema yra ne komfortas, o kaip surasti socialiai atsakingą būstą savo kelionei už prieinamą kainą.
Man pavyko, tiesa ne taip ir paprastai… Tikiu, kad ši tendencija ateityje tik augs, o kol kas dalinuosi tuo, ką pavyko atrasti: socialiai atsakingi būstai už prieinamą kainą Jūsų ateities kelionėms Europoje ir ne tik.
P.S. Nakvynės kaina visur nurodyta straipsnio parašymo laikotarpiu, todėl kai skaitysite šį straipsnį, ji gali būti pasikeitusi.
Viešbučiai:
- Estija, Talinas: Pirmiausia žvelkime į tai, kas arčiausiai mūsų. Nordic Hotel Forum viešbutis, turintis Žaliojo Rakto sertifikatą savo veikla įvairiapusiškai propoguoja socialiai atsakingą turizmą. Nuo maisto restorane patiekiant tik patiekalus iš vietinės gamybos produktų, ekologiškų valymo priemonių bei kitų perdirbamų būtiniausių dalykų kaip tualetinis popierius ir rankšluosčiai, iki darbuotojų mokymų apie socialinę atsakomybę, svečių skatinimo elgtis atsakingai. Čia išvardinau tik keletą jų veiklos įsipareigojimų, na o įdomiausias ir inovatyviausias jų sprendimas – bičių aviliai. Viešbutis yra pirmasis Taline propoguojantis miesto bitininkystę ir taip prisidedantis prie opiausių ekosistemos problemų gerinimo. Viešbutis savo „rooftop” terasoje turi 6 avilius ir augina daugiau nei 360,000 bičių. Jomis svečiai gali grožėtis iš viešbučio poilsio erdvių. Kambarys čia nakčiai kainuoja nuo 75 eurų.
- Suomija, Helsinkis: Dar vienas žaliojo rakto sertifikatą turintis viešbutis Helsinkyje Hotel Haaga kviečia svečius ilsėtis ekologiškai bei keliauti po čia pat esančius pažintinius takus dviračiais, šiaurietiško ėjimo lazdomis, kuriuos viešbutis suteikia visiškai nemokamai! O kur dar vietinė organiška virtuvė, spa procedūros, naudojant organiškas priemones, perdirbamos atliekos ir nuolatiniai mokymai darbuotojams. Stadartinis kambarys nakčiai nuo 102 eurų.
- Vokietija, Timendorfer Strendas: SAND Lifestyle Hotel viešbutis yra visai prie pat jūros. Jų vizija yra perteikti modernų gyvenimo būdą, atsižvelgiant į natūralumą ir tvarumą. Neužtektų ir viso puslapio įvardinti šio viešbučio iniciatyvoms. Keletas įdomesnių, kad didžioji viešbučio dalis pastatyta vietinių meistrų bei naudojant perdirbamas priemones, statant viešbutį erdvės buvo išnaudotos taip, kad nebuvo iškirstas nei vienas aplink esantis medis, kenkėjams naikinti naudojamas tik natūralus acto koncentratas, ne chemikalai, viešbutyje įrengti taupantys vandenį tualetų bakeliai ir t.t. Energijos ir vandens išteklių sunaudojimą viešbutis matuoja kas tris mėnesius. Na o naktis čia kainuoja nuo 120 eurų. Beje verta paminėti, kad viešbutis skirtas tik suaugusiems.
- Belgija, Briuselis: Dar vienas modernus ir ekologiškas viešbutis Belgijoje Thon Hotel EU, esantis prie pat svarbiausių Europos institucijų: Europos Komisijos ir Europos Parlamento, tad viešbutis puikiai tinka verslo kelionėms. Kaina už naktį standartiniame kambaryje 68 eurai.
- Austrija, Viena: Na o būtent šį viešbutį Vienoje Boutiquehotel Stadthalle aptikau bene daugiausiai kartų įvairiuose netgi pasauliniuose tinklaraščiuose apie socialiai atsakingą turizmą. Tik įėjus į pagrindinį puslapį iškart pamatai viešbučio viziją: „Green at heart. There’s only one thing closer to our hearts than our guests: our environment!” (liet. Tvarumas širdyje. Yra vienintelis dalykas svarbesnis net už mūsų svečius – tai mus supanti aplinka!). Šis viešbutis tikrai turi kuo girtis, nes yra vienintelis viešbutis turintis nulinį energijos balansą. Šiek tiek painu? Trumpai ir aiškiai šis viešbutis per metus pagamina tokį patį kiekį natūralios energijos, kiek sunaudoja. Viešbutis turi levandų sodą ant stogo terasos, taip pat augina bites, kurių medumi gali gardžiuotis prie pusryčių stalo. Viešbutis suteikia galimybę svečiams išsinuomoti dviratį visiškai nemokamai. O jeigu atvykote į viešbutį dviračiu, traukiniu ar viešuoju transportu, jums galios 10% nuolaida viešnagei! Nežinau kaip jūs, bet aš jau žinau, kur apsisosiu, kai lankysiuosi Austrijos sostinėje. Naktis čia kainuoja nuo 82 eurų.
- Graikija, Kreta: Milia – tai dar vienas perliukas ir unikali patirtis, norintiems pabėgti nuo rutinos ir apsistoti masinio turizmo nesugadintoje vietovėje. Mažame kaimelyje, esančiame Graikijos saloje Kretoje, įkurti šie kotedžai tiks įvairiems keliautojams, nuo solo tipo keliautojų iki šeimų. Veikti čia tikrai yra ką, nes kotedžai apsupti kalnų, pažintinų, „hikinimo” takų ir nuostabios Kretos salos gamtos. Na o jei kalbant apie tvarumą, čia naudojama saulės energija vandeniui šildyti, medienos krosnys pastatui apšildyti, kambariai įrengti eko sertifikuotais baldais. Kaip patys įkūrėjai sako šie akmens kotedžai tai alternatyvus ir tvarus projektas, kurio pagrindinis akcentas ekologija ir turizmas. Sezono metu kambario kaina už naktį prasideda nuo 86 eurų.
Airbnb:
- Ispanija, Fuerteventura: Na o štai jums ekologiškos nakvynės alternatyva ne kur kitur, o Airbnb platformoje. Jūs tik pasižiūrėkite į šią eko-vilą, kuri yra tiesiogine to žodžio prasme pačiame nacionalinio parko viduryje, prie pat neveikiančio vulkano ir laukinių paplūdimių. Vila pastatyta iš ekologiškų medžiagų, joje naudojama saulės energija, renkamas lietaus vanduo. Taigi šiuo atveju būsite tikrai garantuoti, kad ne tik nekenksite aplinkai, bet ir turėsite neapsakomą, vienetinę ir unikalią patirtį, kurios dauguma net neįsivaizduotų. Šis Airbnb esantis Fuerteventuros saloje yra tikras pabėgimas nuo civilizacijos… Nenoriu daugžodžiauti, užtenka pasižiūrėti į paveiksliukus ar pasiskaityti komentarus apie šią patirtį. Ir nors už šį unikumą teks sumokėti daugiau (naktis čia kainuoja 135 eurus), tai vienareikšmiškai vienas pigesnių variantų, kiek esu mačiusi, kalbant būtent apie tokio tipo neeilinę ir socialiai atsakingą patirtį, kurią minėjau straipsnio pradžioje.
- Jungtinė Karalystė, Batas (Bath): Dar vienas nuostabus ekologiškas Airbnb pastatytas pačių šeimininkų, esantis vietovėje apsuptoje miškų, netoli Bato ir Bristolio miestų Anglijoje. Rockaway Lodge: ekologiški baldai, bambukinės lovos ir veganiški pusryčiai tiesiai iš vietinio daržovių sodelio. Kadangi namas realiai yra vidury niekur ir apart pasivaikščiojimo miškuose bei piknikų per daug kažko ir nepriveiksi, teritorijoje taip pat įrengta įvairiausių paslaugų tobulai patirčiai: masažas, akupunktūra, metalo ar medžio dirbtuvės, veganiška kavinukė, galerijos ir artefaktai… Žodžiu, jeigu norite pabėgti nuo civilizacijos ir pasinerti į unikalią, gilią, meditacinę patirtį – verta čia apsilankyti. Juolab kaina už naktį čia prasideda nuo 49 eurų. Šeimininkai gali pasiūlyti įvairių opcijų tiek solo keliautojams, tiek šeimoms.
- Ubudas, Balis, Indonezija: Ir nors paskutinis eko turizmo pavyzdys yra toli gražu ne Europoje, o kiek toliau – Balyje, negaliu neapžvelgti šio Airbnb ypač, jog tai itin mėgstama lietuvių turistų keliavimo kryptis. Šis eko kotedžas yra praktiškai visas supintas iš bambukų, pastatytas pačiuose ryžių laukuose ir visiškai atviras gamtai. Labai skatinu pasiskaityti šio Airbnb aprašymą, nenoriu atkartoti ir nemanau, kad dar geriau jį apibūdinčiau: tai tikras eko būstas, kur gali akis į akį susitikti su gamta ir apturėti tokią patirtį Balyje, kokia ji ir TURĖTŲ būti. Skaitydama aprašymą apie šį Airbnb aš negalėjau nustoti šypsotis – taip jis mane sužavėjo! Štai jums puikiausias pavyzdys, kad bet kokiame pasaulio kampelyje gerai paieškojus tikrai galima rasti tokių viešbučių ar Airbnb, kur apsistodami jūs ne tik remiate socialiai atsakingą turizmą, bet ir patiriate kažką unikalaus skirtingai nei kiti turistai toje pačioje vietovėje. O pabaigai visiškai jus priblokšiu – priklausomai nuo sezono visą savaitę čia galite apsistoti vos nuo 300 eurų!
Štai tokie pavyzdžiai socialiai atsakingų būstų, kurie dažnu atveju susipynę su įdomesnėm, gilesnėm patirtimis, sveikatinimu, meditacija, nauda vietos gyventojams. Be viso to, šie pavyzdžiai ir vieninteliai, kuriuos radau už prieinamesnę kainą. Kaip minėjau, tikrai tikiu, kad apgyvendinimo srityje socialinės atsakomybės tendencija tik augs ir ateityje bus ne tik kažkas išskirtinio ir ekskliuzyvinio, bet lengvai prieinamo kiekvieno žmogaus kišenei. Ypatingai keičiantis keliautojų kartoms ir į rinką pamažu ateinant Gen Y ir Gen Z, kuriems tiek socialinė atsakomybė, tiek unikalios patirtys dažnai yra prioritetas numeris vienas visame kame, įskaitant kelionių patirtis.
Šiame straipsnyje apžvelgiau Europą (+ Balį). Visgi, kas liečia tvarų apgyvendinimą Lietuvoje, šiuo klausimu dar reiktų stipriai pasitempti… Galbūt nereiktų laukti ir verčiau tapti sektinu pavyzdžiu?
!Dėmesio. Turint tai omenyje, kviečiu susisiekti apgyvendinimo atstovus bei visus skaitytojus, kurie galėtų pasidalinti tvaraus ir socialiai atsakingo apgyvendinimo galimybėmis Lietuvoje.
Mano kontaktai: [email protected] arba puslapio viršuje.